Uniunea trebuie să sprijine in continuare Curtea pentru a-și îndeplini misiunea.
Este important ca instrumentele diplomatice ale Europei sa fie folosite in mod sistematic, așa cum recomandă punctul 31 din raport.
Referitor la aspectele financiare, încurajez statele membre și SEAE să examineze propunerea privind Fondul European de Dezvoltare, inclusă la punctul 59.
Totodată semnalez că luni a debutat la Washington "Saptamana dreptului, justiției si dezvoltării", organizată de Grupul Băncii Mondiale.
Invitat să țină discursul de deschidere, președintele Curții a subliniat importanța cooperării dintre justiția internațională si dezvoltare.
Salut faptul că, după Conferința de revizuire de la Kampala, 8 noi state au ratificat Statutul instanței penale, printre care și Republica Moldova.